Biohemijske analize
Test Gluteo i Kazeo morfina u urinu
Test gluteo i kazeo morfina u urinu može da odredi nemogućnost varenja proteina kazeina i glutena. Ovi protein su prisutni u hrani kao što je: pšenica, ovas, raž, mleko i mlečni proizvodi. Nesvareni proteini koje nazivamo peptidima su usko povezani sa gastrointestinalnim, neurološkim i neuro-razvojnim poremećajima.
Peptidi u urinu su nedovoljno svareni proteini. Peptidi glutena i kazeina reaguju sa opiumskim receptorima u mozgu, oponašajući efekte opiata kao što su heroin i morfijum. Ova jedinjenja reaguju u temporalnom režnju mozga odgovornim za jezičku u auditornu integraciju. Neuropeptidi takođe smanjuju sposobnost osećaja bola i utiču na kognitivnu funkciju.
Većina ljudi koji imaju alergije na mleko i pšenicu takođe imaju problem sa varenjem proteina iz ove hrane koji mogu uticati na mozak i prouzrokovati opijajući efekat. Međutim, neki pojedinci mogu imati alergije na mleko i pšenicu a da nemaju prisutne peptide u urinu i obrnuto.Bitno je razlikovati senzitivnost imunološku na hranu od gluteo i kazeno morfina u urinu. Prisustvo ovih peptida u urinu ne ukazuje na to da je osoba ALERGIČNA već da neadekvatno vari ove proteine.
Test peptidurije uključuje i merenje indolil-akriloil-glicin-a (IAG). Ovo jedinjenje je metabolički međuproizvod biosinteze triptofana. IAG se može proizvesti i od strane bakterijske intestinalne flore kao i drugih jedinjenja u crevnom zidu. Povišene vrednosti IAG-a mogu biti biološki marker poremećaja autističnog spektra prema tvrdnji Britanske naučne grupe Dr. Pola Šatoka (Paul Shattoock) i naučne grupe u Australiji. Njihova istraživanja su pokazala da je urinarni IAG mnogo veći kod dece iz autističnog spektra u poređenju sa kontrolnom grupom. Poremećeno lučenje IAG može biti i kod oboljenja kao što su to : Celijakija, fotodermatoza, mišićna distrofija, ciroza jetre i Hartnupova bolest.
Postoje studije koje ne prihvataju teoriju viška opioida u urinu. Ove studije su sprovedene u drugačijim uslovima od onih koje tvrde suprotno.
Pored povezanosti autizma i pomenutih peptida, postoje studije koje ukazuju da postoji uska veza između prisustva opioidnih peptida u urinu sa gastrointestinalnim, imunološkim i problemima infertiliteta.
Test gluteo i kazeo morfina u urinu ne dijagnostikuje bolest. Ovaj test daje smernice efikasnosti varenja proteina glutena i kazeina u digestivnom traktu. Test je samo pomoćni alat za dalje razumevanje zdravstvenog stanja pojedinca.
dr med.biohemije Milka Popović
.
.
.
Literatura:
Dag Tveiten, Adrian Finvold, Marthe Andersson, Karl L. Reichelt. (2014). Peptides and Exorphins in the Autism Spectrum. Open Journal of Psychiatry, 4, 275-287
Wasilevska et al., (2011). Immunologica and non-immunological approaches to dietetic interventions in infertility treatment. Biomedicina, Vol 21 (3), 40-44.
Defilippi C, et al. (1995). Inhibition of small intestinal motility by casein: a role of beta casomorphins? Nutrition, 11(6), 751-4.
Sun Z, et al. (2003). Relation of beta-casomorphin to apnea in sudden infant death syndrome. Peptides, 24(6), 937-43.
Sokolov OY et al. (2005). Reactions between beta-casomorphins-7 and 5-HT2-serotonin receptors. Bull Exp Biol Med. 40(5), 582-4
Anderson, R. J.; Bendell, D. J.; Garnett, I.; Groundwater, P. W.; Lough, W. J.; Mills, M. J.; Savery, D.; Shattock, P. E. G. (2002). Identification of indolyl-3-acryloylglycine in the urine of people with autism. Journal of Pharmacy and Pharmacology 54 (2), 295–298.
Bull, G.; Shattock, P.; Whiteley, P.; Anderson, R.; Groundwater, P. W.; Lough, J. W.; Lees, G. (2003). Indolyl-3-acryloylglycine (IAG) is a putative diagnostic urinary marker for autism spectrum disorders. Medical science monitor: international medical journal of experimental and clinical research 9 (10), CR422–CR425.
Whiteley, P.; Mrpharms, P. S. (2003). What Makes Trans‐indolyl‐3‐acryloylglycine Identified by High‐performance Liquid Chromatography Relevant to Pervasive Developmental Disorders?.Journal of Nutritional and Environmental Medicine 13 (4), 231.
Autorska prava
Kompletan autorski sadržaj, koji uključuje grafičke, tekstualne, programske i ostale materijale, nalazi se pod zaštitom važećeg zakona o autorskom i srodnim pravima. U slučaju da želite da objavite neki od sadržaja sa sajta logomedica.rs bez obzira o kojem se mediju radi (elektronski, štampani, ili internet medij), obavezno je obezbediti prethodno pisano odobrenje Centra Logomedica. Neovlašćeno korišćenje smatra se povredom autorskih prava Centra Logomedica i za posledicu može imati pokretanje sudskog spora. Pojedine informacije sa sajta moguće je prenositi pod uslovom da su vidno navedene, u adekvatnom obliku, da je “informacija preuzeta sa sajta http://www.logomedica.rs/” i obavezom poštovanja zakona o autorskom i srodnim pravima.